«پسته» تربت جام، فراتر از ارزش اقتصادی

index

شهرستانهای استان خراسان رضوی از جمله تربت جام به عنوان با کیفیت ترین تولیدکنندگان پسته در کشور به شمار می روند که از شهرت جهانی برخوردارند.
از ابتدای شهریورماه تا پایان مهر، فصل برداشت این محصول در مناطق مختلف شهرستان آغاز می شود که در این بین می توان به ارقام بادامی، اکبری، احمد آقایی و فندقی در باغهای پسته تربت جام اشاره کرد.
طبق آمار جهاد کشاورزی تربت جام ۲۰ هزار هکتار باغ پسته در شهرستان وجود دارد که سالانه هزار و ۳۰۰ کیلو از آنها برداشت می شود و تنوع این محصول نقش بسزایی در اشتغال و ارزش اقتصادی برای تولیدکنندگان دارد.
مدیر جهاد کشاورزی تربت جام در گفت و گو با خبرنگار ما می گوید: تربت جام به دلیل برخورداری از زمینهای حاصلخیز، از مهمترین مناطق مستعد کشاورزی خراسان رضوی است که هفت درصد سطح زیرکشت خراسان رضوی را به خود اختصاص دادکه بیش از ۵/۱۰ درصد تولیدات محصولات کشاورزی استان را تأمین می کند.
جوادی اظهار می دارد: منطقه تربت جام به منابع آبی چاه های عمیق و قناتها وابسته است و هر چند پنج رودخانه فصلی در این شهرستان وجود دارد، متأسفانه آبهای سطحی نقش عمده ای در تأمین آب شهرستان ندارد و با خشکسالی های اخیر منابع آبی بخصوص قناتها و چشمه سارها دچار بحران شده و کشت پسته از جمله محصولاتی است که نسبت به سایر محصولات به آب کمتری نیاز دارد، محصولی که می تواند نجاتبخش منابع زیرزمینی باشد.
وی خاطرنشان می کند: ویژگی های کم نظیر پسته سبب شده تا شرایط منحصر به فردی ایجاد کند و این شهرستان در آینده با توجه به روند توسعه ای که در بخش توسعه باغهای پسته دارد، به عنوان یکی از قطبهای اصلی پسته خراسان رضوی مطرح شود.

*تولید ۲۰۰۰ تن پسته خشک در سال جاری
وی با اشاره به آغاز برداشت پسته در تربت جام گفت: برداشت محصول پسته از سطح هزار و ۷۰۰ هکتار باغهای بارور این شهرستان آغاز شده و در حال حاضر بیش از دو هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی شهرستان به باغ پسته اختصاص دارد که از این میزان حدود هزار و ۷۰۰ هکتار بارور و ۴۰۰ هکتار غیربارور است و منطقه تربت جام ظرفیت توسعه باغهای پسته را دارد.

*تولید پسته و تأثیر مثبت بر منابع آبی
جعفر جوادی خاطرنشان کرد: پسته علاوه برداشتن ارزش اقتصادی، به خاطر تنوع محصولات خود از جمله گیاهانی است که به حداقل آب نیاز دارد و با توجه به بحران منابع زیرزمینی که نتیجه استفاده بی رویه منابع آبی منطقه است، کاشت این نوع درخت نسبت به سایر گیاهان می تواند تأثیر مثبتی بر حفظ منابع آبی تربت جام داشته باشد و این محصول فراتر از ارزش اقتصادی اهمیت دارد

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


6 + = یازده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

تهران - میدان بهارستان - مجلس شورای اسلامی - تلفن 02133552848-02133125970 - نمابر 02139932563
تربت جام - بلوار امام خمینی (ره) - جنب کمیته امداد امام خمینی (ره) تلفن : 052822221562
تایباد - بلوار امام حسین (ع)- طبقه فوقانی فروشگاه مرزنشینان 05294233066
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ می باشد.

Copyright © 2008-2013