دکتر اسدالهی:در طرح استانی شدن انتخابات نخبه گزینی بیشتر می‌شود/این طرح شروع خوبی برای نظام پالمانی کارآمد در کشورمی تواند باشد

137767_277-300x214

نماینده مردم تربت‌جام در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با جام روزبابیان اینکه یکی از موافقان طرح استانی شدن انتخابات هستم گفت: استانی شدن انتخابات از مباحثی است که از سنوات گذشته مطرح بوده؛ اکثر انتخابات پالمان های مجالس دنیا به‌صورت استانی برگزار می‌شود.

غلامرضا اسد الهی افزود: با توجه به اینکه بیش از ۸۰ درصد وقت نمایندگان صرف مسائل منطقه‌ای می‌شود و کمتر به وظیفه اصلی مجلس که قانون‌گذاری است پرداخته می‌شود به لحاظ اینکه در حال حاضر خروجی مجلس بنیه کارشناسی ندارد و نمایندگان وقت زیادی جهت رفع مشکلات کشور ندارند بسیاری از این مشکلات به‌صورت ریشه‌ای و عمیق حل نمی‌شود.

وی ابراز داشت: در وضعیت فعلی مسائل مختلفی دخیل است مثلاً نماینده‌ای در مجلس حضور دارد که با تعداد رأی کم همچون ۷هزار یا ۱۴ هزار رأی وارد مجلس شده که بعضاً این تعداد رأی به‌صورت قومی و قبیله‌ای و یا حتی به‌صورت مالی به دست می‌آید.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تصریح کرد: زمانی که دایره انتخاب بیشتر باشد مسائل قومی و قبیله‌ای و یا زد و بند مالی جهت خرید رأی و… وجود ندارد زیرا دایره انتخاب‌کنندگان حداقل به ۳۰۰ هزار وبیشتر می‌رسد.

اسد الهی اذعان داشت: در طرح استانی شدن انتخابات نخبه گزینی بیشتر می‌شود و افراد تأثیرگذار که رضایت مردم استان را می‌توانند جلب کنند وارد مجلس شده و خروجی‌های مجلس نیز بهتر می‌شود.

وی با اشاره به مباحث مطرح‌شده که ممکن است ارتباط مردم با مسئولین کشور که از طریق نمایندگان صورت می‌گرفت کم شود بیان داشت: در این طرح هر نماینده ابتدا باید از حوزه خود که یا باید محل تولد و یا پنج سال سکونت وی در آنجا باشد کاندید شود و حداقل ۱۵ درصد رأی را باید از آن حوزه کسب کند و در صورت کسب آن حداقل رأی از حوزه خود آرای استانی آن شمرده می‌شود.

وی ادامه داد: هر نماینده ضمن اینکه نماینده استان می‌شود به‌صورت خاص نماینده حوزه خود است و باید مسائل حوزه خود را بررسی کند ولی قطعاً دایره عملش گسترش‌یافته و باید مسائل استان را نیز پیگیر شود، ضمن اینکه در این طرح وقت بیشتری جهت مسائل کلان‌تر که تأثیرگذاری آن بر کشور، منافع ملی و مسائل منطقه‌ای است صرف می‌شود.

غلامرضا اسد الهی اظهار داشت: من فکر می‌کنم این شروع بسیار خوبی است و می‌تواند ما را به سمت یک پالمان کارآمد سوق دهد و آن نظام پالمانی که حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری فرمودند زمینه‌اش فراهم شود.

وی گفت: اگر خروجی‌های مجلس خوب باشد و بنیه کارشناسی قوی داشته باشد، ما نباید اختلاف مناطق همچون کمتر توسعه‌یافته و … را داشته باشیم؛ ولی در حال حاضر با توجه به اینکه خروجی‌های مجلس قوی نیست و نمایندگان وقت کمتری صرف بررسی جامع طرح‌ها و لوایح می‌کنند این مشکل ایجادشده است.

نماینده مردم تربت‌جام در پایان به خبرنگار ما گفت: من با این طرح موافقم و شروع بسیار خوبی می‌تواند باشد برای نظام پالمانی کارآمد در کشور زیرا در حال حاضر بسیاری از کشورهای پیشرفته و درحال‌توسعه از این نظام پالمانی استفاده می‌کنند.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


× چهار = 28

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

تهران - میدان بهارستان - مجلس شورای اسلامی - تلفن 02133552848-02133125970 - نمابر 02139932563
تربت جام - بلوار امام خمینی (ره) - جنب کمیته امداد امام خمینی (ره) تلفن : 052822221562
تایباد - بلوار امام حسین (ع)- طبقه فوقانی فروشگاه مرزنشینان 05294233066
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ می باشد.

Copyright © 2008-2013