رویکرد سیاست خارجی کانادا عاقلانه تر شده است

index

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت تاکید کرد: کانادا می خواهد با کشور ایران که نقش بسزایی در تعاملات بین المللی و منطقه ای دارد ارتباط بر قرار کند.

غلامرضا اسد اللهی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ابراز تمایل کانادا جهت برقراری ارتباط مجدد با ایران، اظهار داشت: خوشبختانه رویکرد کشورهای غربی در مقایسه با گذشته نسبت به ایران تغییر کرده است و در واقع ایران هراسی که ایجاد شده بود با شکست مواجه شد چرا که با رفع برخی مسائل، موضوعاتی که باعث عدم ارتباط بود برطرف شد.

نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس نهم شورای اسلامی ادامه داد: البته در خصوص کانادا باید به این نکته اشاره کرد که در انتخابات اخیر این کشور جریان عاقل تری روی کار آمد. این حزب از رفتار افراطی فاصله دارد و رویکرد منفی نسبت به ایران ندارد.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر منافع ملی کانادا اقتضا می کند با کشور مانند ایران که در تعاملات بین المللی و منطقه ای نقش ویژه ای دارد ارتباطات داشته باشد. البته جریانی روی کار آمده است که رویکرد عاقلانه تری در سیاست خارجی اتخاذ می کند.

با برجام نگرانی ها برطرف شد

این نماینده با اشاره به تاثیر برجام و حل مناقشه ۱۲ ساله هسته ای ایران گفت:  با رفع نگرانی غرب نسبت به فعالیت هسته ای ایران و اثابت حق ایران در خصوص داشتن فن آوری هسته ای باعث شد نگاه کشورهای دنیا به ایران تغییر کند. جمهوری اسلامی ایران هم در مسیر عزت و منافع ملی با کشورها ارتباط برقرار می کند.

اسد اللهی تاکید کرد: البته این نگاه در خصوص آمریکا وجود ندارد، گذشته روابط ایران و آمریکا چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب مناسب نبود و ملت ایران دیدگاه مثبتی به این کشور ندارند.  با این حال اگر در مسیر حسن نیت گام بردارند ممکن است روابط بهبود یابد اما تا به امروز آمریکا خلاف آن را ثابت کرده است.

وجهه خوب عمان در ایران

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به درخواست وزیر امور خارجه کانادا از عمان برای میانجی گری در خصوص برقراری ارتباط مجدد با ایران، گفت: از آنجایی که این کشور به صورت یک طرفه ارتباط خود را با ایران قطع کرد وجهه ای ندارد که مستقیم بخواهد ارتباط خود را بهبود ببخشد. به این لحاظ تلاش دارد با عنصر سوی که برای ایران جایگاهی دارد روابط را درست کند.

شرایط نامناسب اتباع ایرانی در کانادا

اسد اللهی اظهار داشت: از آنجایی که عمان وجهه خوبی در ایران دارد و در گذشته از عهده نقش میانجی گری بر آمده است، بنابراین کانادا از این کشور برای بهبود روابط کمک خواسته است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از آنجایی که اتباع ایرانی در کانادا حضور دارند و بعد از قطع ارتباط این کشور برای آنها مشکلاتی برای رفت و آمد به ایران پیش آمده است. با توجه به این مشکلات لازم است روابط ایران و کانادا بهبود یابد تا اتباع ایرانی شرایط بهتری داشته باشند.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*


7 + = شانزده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

تهران - میدان بهارستان - مجلس شورای اسلامی - تلفن 02133552848-02133125970 - نمابر 02139932563
تربت جام - بلوار امام خمینی (ره) - جنب کمیته امداد امام خمینی (ره) تلفن : 052822221562
تایباد - بلوار امام حسین (ع)- طبقه فوقانی فروشگاه مرزنشینان 05294233066
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ می باشد.

Copyright © 2008-2013