Archive for: ژوئن 2015

اولین همایش دانش آموختگی طلاب اهل سنت دارالعلوم ریزه شهرستان تایباد برگزار شد

_DSC0084

آیین ختم کتاب صحیح البخاری و اولین همایش دانش آموختگی طلاب اهل سنت دارالعلوم ریزه شهرستان تایباد  صبح امروز با حضور علمای اهل سنت و تشیع از سراسر کشور، در شهر مشهدریزه از توابع بخش میان ولایت  شهرستان تایباد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما در تایباد مولوی نذیر احمد سلامی عضو مجلس خبرگان رهبری گفت : دشمنان اسلام از آغاز تاریخ تدوین بشر همیشه در صدد این بودند که اختلافاتی را در بین امت مسلمان ایجاد کنند
وی گفت : دشمانان اسلام از حربه های مختلفی برای ایجاد اختلاف در بین مسلمانان استفاده کرده که موفقیتی را به دست نیاورده اند
عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت : امروز دشمنان به این نتیجه رسیده انده که می تواند از طریق جنگهای مذهبی در بین مسلمانان تفرقه ایجاد کنند
مولوی نذیر احمد سلامی افزود : امروز از سادگی و تعصبات نابجای مسلمانان دشمن توانسته با زیرکی فوق العاده ی در بین مسلتهای مسلمان تفرقه ایجاد کند مسلمانان را جان هم بیاندازد
وی افزود : رفتارگروه تکفیری مانند داعش را بایستی در پرتوی رفتارهای آنان سنجید که رفتارهای این گروه از خود نشان می دهند هیچ سنخیت با اسلام و قران ندارد و به دنبال راضی نگه داشتن اربابان خودشان هستند
وی با اشاره به اینکه مسلمانان بایستی حساب شده حرکت کنند افزود : امروز پاسداری از اسلام تنها وظیفه علما نیست بلکه تمام آحاد مردم با یست یده واحده شده و از وحدت اسلامی خود پاسداری نمایند
 دکتر غلامرضا اسدالهی نماینده مردم تایباد ، تربت جام و باخرز در مجلس شورای اسلامی گفت : بزرگترین ضرورت در بین مسلمانان امروز وحدت است که باید توجه بیشتری نسبت به گذشته به این مهم داشته باشیم
وی گفت : در همه مذاهب اسلامی مشترکات زیادی داریم و امروز ۹۰ درصد مشترکات در بین مذاهب هست را کنار گذاشتیم و ۱۰ درصد اختلاف موجود را بزرگ کردیم و بر آن داریم پافشاری میکنیم
نماینده مردم تایباد افزود : دشمنان امروز مسلمانان را رو در روی هم قرار دادند و به دنبال این هستند که چهره خشنی را اسلام به نمایش بگذارند و این وظیفه علما می باشدو با میدان داری خود جلوی این حرکت را بگیرند
دکتر اسدالهی بیان داشت : امروز ایران اسلامی با ثبات ترین و امنیت ترین کشور منطقه می باشد که امنیت و ثبات به راحتی به دست نیامده است و ما با وحدت خود بایستی از آن حفاظت کنیم

برگزای مراسم ارتحال امام خمینی (ره) در تربت جام

ertehal emam 94 3 13 016 copy
برگزای مراسم ارتحال امام خمینی (ره) بنیان گذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با حضور آیت الله علم الهدی امام جمعه محترم مشهد مقدس و هیئت همراه ،منتخب مردم در مجلس ، ائمه جمعه شهرستان ، فرماندار ، فرماندهان نظامی و انتظامی ، مسئولین ادارات در جمع پرشور ممردم شیعه و سنی شهرستان در محل مصلای بزرگ الغدیر تربت جام برگزار شد
 عکس و خبر:فرزاد رشتی

نشست صمیمی هنرمندان تربت جام با منتخب خود در مجلس شورای اسلامی

asadolahi honarmandan 94 3 12 (46) copy

جلسه دیدار و نشست صمیمی هنرمندان و غلامرضا اسدالهی نماینده مردم شهرستان های تربت جام ، تایباد ، باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی با حضور رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت جام ، مدیریت آموزش و پرورش ، کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر ، رئیس هلال احمر ، پیشکسوتان و هنرمندان این شهرستان در محل سالن مجتمع فرهنگی هنری ولایت تربت جام برگزار شد.

در ابتدای این نشست بعد از پخش کلیپ فعالیت های چند ماهه این اداره ،  فیاض رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت جام ضمن خیر مقدم و تبریک ایام و گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل (ره) به برخی فعالیت های انجام شده در حوزه فرهنگ و هنر شهرستان پرداخت و گفت : شاخص ترین چهره های مفاخر و ماندگار شهرستان تربت جام از حوزه فرهنگ و هنر می باشد و هنرمندان ما در سطح بین المللی مطرح می باشد.

وی به کمبودها و نبود امکانات کافی برای فعالیت هنرمندان اشاره کرد و تاکید داشت : توقع ما و هنرمندان از مجموعه دولت و منتخب مان در خانه ملت ایجاد بستر ها و زیرساخت های فرهنگی و هنری است و باید یک سری کارهای زیر بنایی انجام شود.

فیاض با یاد کردن از اساتید بزرگ منطقه و ظرفیت های موجود فرهنگی و هنری شهرستان خاطرنشان کرد : اگر ما از جوانان و نوجوانان شهرستان غافل شویم و برای انها برنامه نداشته باشیم مطمئن باشید که برایشان برنامه می ریزند و دیگر از آن ما نیستند و این نوجوانان و جوانان می خواهند آینده مملکت را بسازند .

در ادامه این نشست غلامرضا اسدالهی نماینده مردم شهرستانهای تربت جام ، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی به عدم توجه دولت و قانون گزار به حوزه فرهنگ و هنر اشاره کرد وگفت : متاسفانه حوزه هنر و فرهنگ کمتر دیده شده اند و در صورتی که باید در راس امور قرار گیرد و وزاتخانه مربوطه بودجه و سرانه کافی ندارد .

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد : تربت جام با توجه به پیشینه غنی فرهنگی و هنری و ظرفیت بالای جوانان و نوجوانان جای کار زیادی دارد و باید به مطالبات برحق انان رسیدگی شود.

در ادامه این جلسه برخی از هنرمندان به صورت کتبی و برخی به صورت حضوری مشکلات و موانع موجود را عنوان کردند که منتخب آنان در مجلس مجلس شورای اسلامی به آنان پاسخ داد.

درپایان هنرمندان این اداره اجرای زنده موسیقی محلی با موضوع نیمه شعبان را برای حاضرین و مدعوین داشتند که مورد استقبال و تشویق ایشان قرار گرفتند.

 

فرزاد رشتی

تسهیلات ضمانت خرید در اختیار کشاورزان تربت جام و تایباد قرار گیرد‌

keshavarzi-zamin3-Copy-300x199

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی گفت: دولت باید برای کشاورزان این منطقه به کشت محصولات راهبردی مشغول هستند تسهیلاتی مانند ضمانت خرید در نظر بگیرد تا اقتصاد کشاورزی منطقه پایدار بماند.

ه گزارش جام روزو به نقل از خبرنگار تسنیم، همواره یکی از دغدغه‌های دولت‌ها رسیدگی به مناطق محروم ‌است ولی هنوز هم شاخصه‌ها ‌در حد مطلوب نیست در برخی از مناطق زندگی مردم در بسیاری از موارد با استانداردهای مطلوب فاصله دارد.

همچنین در بسیاری از این مناطق استعدادهایی وجود دارد که می‌تواند در شکوفایی اقتصاد کل کشور بسیار مؤثر باشد و مردم و نمایندگان آنها در تمام ادوار خواهان توجه به این ظرفیت‌ها بوده‌اند.

یکی از این مناطق در استان خراسان‌رضوی شهرستان تربت جام و توابع آن است این محدوده دارای ظرفیت‌های زیادی است که می‌توان از آنها برای آبادانی و رشد شرایط زندگی مردم استفاده کرد.

در این زمینه گفت‌وگویی با غلامرضا اسداللهی نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی در مورد شرایط مشکلات این حوزه‌ها داشته‌ایم که آن را به تفضیل در زیر می‌خوانید:

به نظر شما مهم‌ترین مشکلی که در حوزه انتخابیه‌تان وجود دارد چیست؟

مهم‌ترین مشکلی که در این بخش وجود دارد مانند سایر بخش‌های کشور اشتغال است در این مناطق با اینکه ظرفیت‌های زیادی برای توسعه اقتصاد وجود دارد ولی استفاده چندانی از آنها نمی‌شود و خانواده‌هایی که با سختی فراوان زمینه‌های ادامه تحصیل فرزندان خود را فراهم کرده‌اند در حال حاضر شاهد اشتغال آنها نیستند.

از دولت انتظار می‌رود که با استفاده از منابع موجود در این منطقه و میانگین شاخص‌های زندگی مطلوب را به حد میانگین رسانده و برای اشتغال‌زایی جوانان اقداماتی انجام دهد.

چه پیشنهاداتی برای ایجاد اشتغال در این شهرستان‎‌ها دارید؟

در این شهرستان‌ها زیرساخت‌های اصلی که همان منابع خدادادی است وجود دارد، شرایط مطلوب برای کشاورزی و دامداری، وجود معادن مختلف از جمله طلا، سنگ آهن، وجود مرزهای تجاری زیاد با کشور افغانستان و دیگر مواردی از این قبیل از جمله موضوعاتی است که می‌توان با سرمایه‌گذاری در آنها موجبات رشد اقتصادی منطقه و ایجاد اشتغال مناسب برای جوانان را فراهم کرد.

ولی باید در نظر گرفت که این منطقه جزو مناطق محروم است به همین دلیل دولت باید مشوقاتی را برای سرمایه‌گذاری در آن در نظر بگیرد تا سرمایه‌داران به این امر ورود پیدا کنند.

در نظر گرفتن معافیت‌های مالیاتی برای توسعه صنایع از جمله مشوقاتی است که دولت می‌تواند برای پیشرفت زیرساخت‌های مورد نیاز در این منطقه از آن استفاده کند.

همچنین باید در نظر داشت که اقتصاد این مناطق سال‌های سال با شیوه‌های سنتی کشاورزی و دامداری اداره شده و حالا تغییر این رویکرد به صنعتی برای مردم کمی سخت است و دولت باید بتواند با سیاست‌گذاری‌های صحیح در اقتصاد آنها تغییر ایجاد کرده و این موضوع را به سمت تلفیقی از صنعت و کشاورزی سوق دهد.

البته اقداماتی نیز در این زمینه انجام شده است که یکی از آنها تأسیس دانشگاه‌های فنی است که رویکرد آن تربیت متخصص برای تأمین نیاز این شهرستان‌ها است که می‌تواند در آینده در تغییر رویکرد جامعه ساکن نیز تأثیر زیادی داشته باشد.

با توجه به اینکه شهرستان تربت جام و توابع آن دارای مرز مشترک زیادی با کشور افغانستان است چه پیشنهاداتی برای استفاده از این ظرفیت در راستای شکوفایی اقتصاد دارید؟

مرز مشترک در تمام دنیا یکی از ظرفیت‌های بی‌بدیل اقتصادی است که می‌تواند سطح رفاه بدنه جامعه را از طریق دادوستد با کشور همسایه افزایش دهد ولی در مناطق مرزی خراسان‌ رضوی این موضوع تا کنون بیشتر نغمت بوده تا نعمت؛ ولی برنامه‌هایی از جمله ایجاد منطقه ویژه تجاری دوغارون در دست اجرا است که می‌تواند به استفاده بهینه از بستر اقتصادی کمک کند.

همچنین می‌توان با ساخت کارخانه‎‌هایی که محصولات مورد نیاز بازار هدف را تولید می‌کنند در این مناطق علاوه بر ایجاد اشتغال، به کاهش هزینه حمل و نقل و افزایش سوددهی اقتصادی نیز کمک کرد.

در زمینه استفاده از معادن در منطقه تربت جام و تایباد چه پیشنهاداتی دارید؟

در این زمینه نیز اقداماتی با توجه به جایگاه ویژه‌ و منابع بسیار این مناطق از جمله انجام پروژه‌های اکتشاف در حال انجام است که می‌تواند بسیار کمک‌دهنده باشد نقشه‌های زمین‌شناسی حاکی از این است که معادن زیادی از جمله سنگ آهن در این مناطق وجود دارند که از آنها بهره چندانی برده نشده و می‌توان با اکتشاف، بهره‌برداری و همچنین فرآوری آنها به محصولاتی مانند فولاد ارزش افزوده زیادی را تولید کرد.

اقتصاد منطقه تربت جام و تایباد بیش از هر چیزی به کشاورزی وابسته است ولی نمی‌توان با این روش ادامه داد زیرا ادامه این روند با بحران آبی که کشور و به ویژه خراسان‌رضوی با آن رو به روست محکوم به فناست.

برای ادامه کشاورزی در این منطقه به ویژه در محصولات راهبردی که در صورت کشت نشدن نیاز به بیگانه را افزایش می‌دهد باید از روش‌های مدرن برای استفاده بهینه از منابع آبی بهره جست تا بتوان نیاز به بیگانه را کاهش داد.

همچنین دولت نیز باید برای کشاورزان این منطقه به کشت محصولات راهبردی مشغول هستند تسهیلاتی مانند ضمانت خرید در نظر بگیرد تا اقتصاد کشاورزی منطقه پایدار بماند و از طرفی دشمنان نیز از ضعف ایران در تولید مواد غذایی سوء استفاده نکنند.

دکتر اسدالهی:مردم هزینه های زیادی را برای حفظ استقلال خود پرداخت کرده‌اند

22709_orig-300x200

نماینده تربت جام در مجلس در مورد تحقق آرمانهای امام خمینی (ره) گفت: مردم ما هزینه های زیادی را برای حفظ استقلال خودشان پرداخت کرده‌اند.

به گزارش جام روز غلامرضا اسدالهی، نماینده تربت جام در مجلس در مورد تحقق آرمانهای امام خمینی (ره) گفت: نظام و انقلاب ما یک نظام اعتقادی و اسلامی است که بر مبنای آموزه های دینی پایه گذاری شده است که در زمان حیات امام خمینی (ره) چارچوبهای خوبی برای تحقق آرمانهای انقلاب و شهدا برگرفته از نظام دینی و اعتقادی پایگذاری شد.

وی اظهار کرد: در طول سالهای بعد از رحلت امام با رهبری مقام معظم رهبری ارزشهای انقلاب و نظام و آرمانهای امام تا حدود زیادی در جامعه تحقق یافت. البته شاید به تعبیر مقام معظم رهبری عدالتی که موردنظر اسلام است آنگونه که باید در جامعه محقق نشده است ولی در هر صورت سمت و سوی نظام به سمت تحقق عدالت است.

اسداللهی با اشاره به توصیه های امام در بحث حمایت از مستضعفین گفت: در رسیدگی به مستضعفین و محرومین کارهای خوبی در کشور انجام شده است و خوشبختانه با حمایت کمیته امداد تعداد زیادی از محرومین و خانواده‌های بی پناه و بی‌سرپرست توانسته‌اند وضعیت بهتری پیدا کنند تا جایی که ما در حال حاضر از بین مددجویان کمیته امداد فارغ التحصیل دکترا و دانشگاهی داریم.

وی تاکید کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از دیگر ایده های خوبی امام خمینی بود که در تامین مسکن و رفع نیازمندی ها در این بخش گامهای خوبی را برداشته است.

وی با بیان اینکه که در مجموع کارهای خوبی انجام شده ولی به دلیل بالا بودن میزان محرومیت در جامعه این کارها به چشم نمی آید گفت: ما در هر سالی با مشکلات و موانع و بحرانهای زیادی مواجه می‌شویم و به همین دلیل شاید نتوانستیم بخشی از منویات و آرمانهای امام را محقق کنیم.

وی با بیان اینکه بالاترین مشخصه نظام جمهوری اسلامی ایران حفظ استقلال است گفت: مردم ما هزینه‌های زیادی را برای استقلال خودشان پرداخت کرده اند و خوشبختانه در این زمینه به جاهای خوبی رسیده ایم ما در حال حاضر در عرصه های فناوری نانو و هسته‌ای به خودباوری و خوداتکایی رسیده‌ایم و جایگاه خوبی را در منطقه و حتی جهان داریم و همین باعث شده است که مورد کینه ورزی و عناد دشمنان قرار گیریم.

نماینده تربت جام در مجلس خاطرنشان کرد: در بحث تکمیل چرخه اقتصادی کشور یک نوع استکبارستیزی وجود دارد و در واقع در بحث استکبارستیزی نیز ما به گونه ای عملی کار کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: درست است ما در بحث حمایت از مردم فلسطین هزینه های زیادی را پرداخت کرده ایم اما در مقابل ایادی استکبار ایستاده‌ایم و امروز نیز مقام معظم رهبری همچنان حمایت از مظلومان جهان را به عنوان اولویت های اول نظام مطرح می کند و ما نیز همین موضوع را مدنظر قرار می‌دهیم.

اسدالهی:تمام روستاهای شهرستان تایباد از آب شرب سالم برخودار می شوند

_DSC0053

اسدالهی در جمع مردم بخش میان ولایت شهرستان تایباد مطرح کرد ؛

تمام روستاهای شهرستان تایباد از آب شرب سالم برخودار می شوند

نماینده مردم تایباد ، تربت جام و باخرز در مجلس شورای اسلامی گفت : با به اتمام رسیدن طرح اجرای آب شرب به روستای ایله تمام روستاهای شهرستان تایباد از آب شرب سالم برخودار می شود و جشن آبرسانی کامل به شهرستان تایباد در آینده برگزار خواهد شد
غلامرضا اسدالهی نماینده مردم تایباد ، تربت جام وباخرز در مجلس شورای اسلامی امروز عصر در جمع مردم بخش میان ولایت شهرستان تایباد اظهار کرد : بزرگترین افتخار نظام جمهوری اسلامی ایران اسلامی بودن آن می باشد که پشتیبان آن مردم می باشد که وظیفه مسئولین در خدمت رسانی سنگین تر نموده است
وی باشاره به اینکه بزرگترین مشکلات شهرها معضل حاشیه نشینی است افزود : نرخ حاشینه نشینی درکشور ۱۶ درصد و در شهر مشهد ۳۶ درصد تخمین زده شده است که بایستی تلاش شود روستانشینان به شهر مهاجرت نکنند
وی افزود : مردم روستا نیروهای مولد هستند و با توجه به این که  امروز دیگر در روستاها کشاورزی و دامپروری جوابگویی معیشت مردم نیست بایستی شرایطی فراهم شود تا انگیزه ماندن داشته باشند
نماینده مردم تایباد در مجلس شورای اسلامی افزود : امروز دستور کار دولت و مجلس حل مشکلات روستا ها می باشد و اگر به وضعیت روستا پرداخته نشود مشکلات زیادی بوجود خواهد آمد
اسدالهی خاطرنشان کرد : گازرسانی به  ۹ روستای بخش میان ولایت با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان تا پایان سال ۹۵ به اتمام خواهد رسید و مردم روستاهای این بخش نیز از نعمت گاز برخودار خواهند شد
وی با اشاره به اینکه شهرستان تایباد در خیلی از شاخص های در استان جلو هست افزود : روستاهای بالای ۵۰ خانوار شهرستان از نعمت راه آسفالته برخودار هستند که این از برکات نظام می باشد
وی از تایباد ، تربت جام و باخرز بعنوان منطقه با پیشنه فرهنگی و علمی یاد کرد و افزود : امروز با ایجاد دانشگاه در منطقه این عنوان بایستی زنده نگه داشته شود و به نسل های آینده معرفی شود
خبر و عکس : اویس چهاریاری
تهران - میدان بهارستان - مجلس شورای اسلامی - تلفن 02133552848-02133125970 - نمابر 02139932563
تربت جام - بلوار امام خمینی (ره) - جنب کمیته امداد امام خمینی (ره) تلفن : 052822221562
تایباد - بلوار امام حسین (ع)- طبقه فوقانی فروشگاه مرزنشینان 05294233066
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ می باشد.

Copyright © 2008-2013