Archive for: می 2015

برگزاری همایش بزرگ تقدیر از معلمان درتربت جام+گزارش تصویری

SDC19140

 

همایش تجلیل از خدمات فرهنگیان با حضور  نماینده مجلس، فرماندار،مسئولان استانی و شرکت بیش از هزار معلم در آخرین روز از هفته بزرگداشت مقام معلم تربت‌جام  برگزار شد.

در این مراسم رئیس آموزش‌وپرورش تربت‌جام با تشکر و قدردانی از تلاش‌های خالصانه معلمان گفت: هفته معلم یادآور اندیشه‌های والای شهید مرتضی مطهری است که تسلط کامل بر علوم دینی و درعین‌حال دانشگاهی بود.

محمدرضا کامیابی افزود: مسئولان نظام اسلامی به‌ویژه مقام معظم رهبری توجه خاصی به قشر معلم دارند و فرمودند همه ما زیر بار منت معلمان هستیم.

وی اضافه کرد: فرمایش مقام معظم رهبری دورنمای سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری در نظام اسلامی در حوزه آموزش‌وپرورش را مشخص کرد.

وی ادامه داد: امید داریم همکاران فرهنگی کماکان با تعهد و مسئولیت مثال‌زدنی درانجام وظایف آموزش و تربیتی موفق باشند.

در ادامه نماینده مردم تربت‌جام، تایباد و باخرز با تشکر و قدردانی تلاش‌های خالصانه معلمان گفت: معلمان با ایثار و گذشت هستی خودشان همچون شمع روشنایی‌بخش دیگران شدند.

دکتر غلامرضا اسد الهی افزود: رسالت معلمان جلوه الهی دارد و انسان‌ها را از ظلمت به سمت نور هدایت می‌کند.

وی تصریح کرد: تکلیف همه است که معلم را تکریم کنیم و همیشه یک نگاه مضاعف به معلمین داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر امروز نظام در اوج عزت است پایه‌ریزی آن به دست معلمین بوده است.

وی با اشاره به تأثیرگذاری آموزش‌وپرورش در جامعه گفت: اگر می‌خواهید آموزش‌وپرورش در جامعه تأثیرگذار و مؤثر باشد باید راهبردی به مجلس ارائه دهند و مجلس هم آماده است تا قوانینی همچون طرح تحول بهداشت برای وزارت آموزش‌وپرورش به تصویب برساند تا با همکاری مشکلات را حل کنیم.

وی عنوان کرد: مجلس آماده است و کمک می‌کند به شرطی که وزارت آموزش‌وپرورش طراح‌هایی برای ارتقاء و عدالت در ابعاد مختلف ارائه بدهد.

فرماندارتربت جام در جمع معلمان گفت: در آخرین تحقیقات و دانشگاهی در همه حوزهای انجام گرفت و در ارزیابی سایر اقشار جامعه به‌رغم همه مشکلات فرهنگیان بالاترین رتبه به لحاظشان و منزلت کسب کردند.

در پایان مراسم به معلمان نمونه لوح یادبود و تندیسی ایثار تقدیم شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

افتتاح پروژه آبرسانی روستای دوسنگ بخش مرکزی شهرستان تربت جام

IMG_4093

پروژه آبرسانی روستای دوسنگ بخش مرکزی شهرستان تربت جام باحضور نماینده محترم مردم شریف شهرستانهای تربت جام و تایباد وباخرز در مجلس شورای اسلامی دکتر غلامرضا اسداللهی ،آقای علی رستمی فرماندار محترم تربت جام و مهندس محمد دانشگر مدیرعامل و رییس هیات مدیره شرکت آبفار خراسان رضوی و جمعی از مدیران ومسئولین دستگاه های دولتی و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان تربت جام به بهره برداری رسید.مشخصات آین پروژه شامل اجرای  ۹کیلومتر لوله گذاری خط انتقال ،۲کیلومتر شبکه توزیع آب ،احداث یک باب مخزن ۳۰۰مترمکعبی و حصارکشی آن ،راه اندازی یک ایستگاه پمپاژ آب و ۲۲۰کیت انشعاب آب می باشد که در مجموع اعتبار هزینه شده جهت اجرای این پروژه ۱۵میلیارد ریال می باشد.با افتتاح این پروژه آبرسانی  بیش از۲۰۰خانوار روستای دوسنگ که در گذشته بوسیله تانکر آبرسانی سیار تامین آب انجام می شد از خدمات آب شرب سالم وبهداشتی ومستمر برخوردار گردیدند.

دکتر اسدالهی:در طرح استانی شدن انتخابات نخبه گزینی بیشتر می‌شود/این طرح شروع خوبی برای نظام پالمانی کارآمد در کشورمی تواند باشد

137767_277-300x214

نماینده مردم تربت‌جام در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با جام روزبابیان اینکه یکی از موافقان طرح استانی شدن انتخابات هستم گفت: استانی شدن انتخابات از مباحثی است که از سنوات گذشته مطرح بوده؛ اکثر انتخابات پالمان های مجالس دنیا به‌صورت استانی برگزار می‌شود.

غلامرضا اسد الهی افزود: با توجه به اینکه بیش از ۸۰ درصد وقت نمایندگان صرف مسائل منطقه‌ای می‌شود و کمتر به وظیفه اصلی مجلس که قانون‌گذاری است پرداخته می‌شود به لحاظ اینکه در حال حاضر خروجی مجلس بنیه کارشناسی ندارد و نمایندگان وقت زیادی جهت رفع مشکلات کشور ندارند بسیاری از این مشکلات به‌صورت ریشه‌ای و عمیق حل نمی‌شود.

وی ابراز داشت: در وضعیت فعلی مسائل مختلفی دخیل است مثلاً نماینده‌ای در مجلس حضور دارد که با تعداد رأی کم همچون ۷هزار یا ۱۴ هزار رأی وارد مجلس شده که بعضاً این تعداد رأی به‌صورت قومی و قبیله‌ای و یا حتی به‌صورت مالی به دست می‌آید.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تصریح کرد: زمانی که دایره انتخاب بیشتر باشد مسائل قومی و قبیله‌ای و یا زد و بند مالی جهت خرید رأی و… وجود ندارد زیرا دایره انتخاب‌کنندگان حداقل به ۳۰۰ هزار وبیشتر می‌رسد.

اسد الهی اذعان داشت: در طرح استانی شدن انتخابات نخبه گزینی بیشتر می‌شود و افراد تأثیرگذار که رضایت مردم استان را می‌توانند جلب کنند وارد مجلس شده و خروجی‌های مجلس نیز بهتر می‌شود.

وی با اشاره به مباحث مطرح‌شده که ممکن است ارتباط مردم با مسئولین کشور که از طریق نمایندگان صورت می‌گرفت کم شود بیان داشت: در این طرح هر نماینده ابتدا باید از حوزه خود که یا باید محل تولد و یا پنج سال سکونت وی در آنجا باشد کاندید شود و حداقل ۱۵ درصد رأی را باید از آن حوزه کسب کند و در صورت کسب آن حداقل رأی از حوزه خود آرای استانی آن شمرده می‌شود.

وی ادامه داد: هر نماینده ضمن اینکه نماینده استان می‌شود به‌صورت خاص نماینده حوزه خود است و باید مسائل حوزه خود را بررسی کند ولی قطعاً دایره عملش گسترش‌یافته و باید مسائل استان را نیز پیگیر شود، ضمن اینکه در این طرح وقت بیشتری جهت مسائل کلان‌تر که تأثیرگذاری آن بر کشور، منافع ملی و مسائل منطقه‌ای است صرف می‌شود.

غلامرضا اسد الهی اظهار داشت: من فکر می‌کنم این شروع بسیار خوبی است و می‌تواند ما را به سمت یک پالمان کارآمد سوق دهد و آن نظام پالمانی که حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری فرمودند زمینه‌اش فراهم شود.

وی گفت: اگر خروجی‌های مجلس خوب باشد و بنیه کارشناسی قوی داشته باشد، ما نباید اختلاف مناطق همچون کمتر توسعه‌یافته و … را داشته باشیم؛ ولی در حال حاضر با توجه به اینکه خروجی‌های مجلس قوی نیست و نمایندگان وقت کمتری صرف بررسی جامع طرح‌ها و لوایح می‌کنند این مشکل ایجادشده است.

نماینده مردم تربت‌جام در پایان به خبرنگار ما گفت: من با این طرح موافقم و شروع بسیار خوبی می‌تواند باشد برای نظام پالمانی کارآمد در کشور زیرا در حال حاضر بسیاری از کشورهای پیشرفته و درحال‌توسعه از این نظام پالمانی استفاده می‌کنند.

نخستین همایش ملی کارآفرینی ، اشتغالزایی وفرصت های شغلی درمناطق مرزی

DSCF2460-Copy

 

مراسم که ازساعت ۱۰ صبح باحضورمسئولین کشوری واستانی ، با حضور درگلزارشهدای وقرائت فاتحه برای شادی روح شهدا آغازوپس ازورود به محل همایش مسوولین ازغرفه های متعددی که توسط کارآفرینان شهرستانهای مرزی برپا شده بود ودوغرفه ازکشورافغانستان مدت نیم ساعت وقت بازدید مسئولین کشوری را به خود اختصاص داد.

ایجاد نمایشگاه ازصنایع دستی درمناطق مرزی شروع وکلیه شرکتهای داخلی وحمل نقل بین المللی واقع درمرزدوغارون فرصتی پیدا کرده بودند تا هم مشکلات خود رابه مسوولین گوشزد نمایند وهم توامندی های خود رامعرفی کنند ؛ ازکشورافغانستان هم دوغرفه افغانستان شناسی و توامندیهای کشورافغانستان دراین نمایشگاه با تبلیغات خاص خود بخشی ازوقت مسئولین را برای مشاهده توامندیهای درآن سوی مرز را به خود اختصاص داد.

مهمانان ویژه این مراسم معاون توسعه واشتغالزایی وفرصت های شغلی وزارت کار ؛ تعاون واموراجتماعی ؛ راسای کمسیون های تامین اجتماعی ؛ وصنایع ومعادن ؛ دکتر نجفی معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه های پیام نورکشور، شیری ، معاون برنامه ریزی واموربین الملل گمرکات کشور، فرمانداران شهرستانهای مرزی استان خراسان ، اعضای هیاتهای علمی دانشگاههای پیام نوراستان خراسان رضوی ، بودند.

مسئولین پس از بازدید ازغرفه دستآوردهای اشتغالزا درشهرستان های مرزی مراسم افتتاحیه درسالن اجتماعات خلیج فارس دانشگاه پیام نوروباحضور حدود ۷۰۰شرکت کننده با سخنرانی مسئولین محلی وکشوری آغازشد.

دراین مراسم علی رضا بخشنده رییس دانشگاه پیام نورتایباد گفت: برای برگزاری این همایش ستاد اجرایی استانی وشهرستانی ۱۴ ماه تلاش کرده اند ، تا با برگزاری این همایش ملی استعدادهای شهرستانهای مرزی استان رابررسی وبوسیله پژوهشگران استانی ، شهرستانی وکشوری ثابت نمایم که مجاورت با کشوردوست افغانستان وواقع شدن درمسیر جاده ابریشم فرصت های مناسب اشتغالزا را می توانیم درشهرستانهای مرزی ایجاد نمایم.
وی افزود: ۲۹۳عنوان مقاله به دبیرخانه همایش واصل شده که ازاین تعداد مقاله ۶۲مقاله توسط کمیته داوران جهت چاپ تایید شده است.

حسین شرافتی راد فرماندارتایباد دومین سخنران این همایش بودکه ضمن خیرمقدم به مهمانان گفت:شهرستان تایباد به عنوان پیشانی شرق نظام و دروازه ترانزیت کشور نیازمند توجه بیشتر در سرمایه گذاری است.

وی افزود: این شهرستان به دلیل برخورداری ۸۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان فرصت و ظرفیت بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغالزایی دارد.

وی گفت : تایباد با بیش از ۱۰۸ هزار نفر جمعیت سهم اشتغال آن در بخش کشاورزی ۶۵ درصد، خدمات ۳۰ درصد و صنعت ۵ در صد است.

فرماندار تایباد اظهارکرد: برآوردهای کلی نشان از آینده ای درخشان برای تایباد دارد و بدون شک سرعت در اجرای برنامه های در دست اقدام تحول عظیمی در منطقه خواهد داشت.

وی اشاره کرد: اتصال ریلی تایباد به کشور، تکمیل دوبانده شدن محور دوغارون به تربت جام نقش تاثیر گذاری در تسهیل ترانزیت، توسعه صادرات و جذب گردشگر حضور سرمایه گذاران در منطقه دارد و لذا توجه به این بستر ها و زیر ساخت ها نیازمند توجه بیشتر است.

شرافتی راد افزود: تبدیل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به منطقه آزاد به عنوان سر خط نیازهای مردم و از مطالبات جدی مسئولان عالی منطقه شمار می آید.

وی با اشاره به اینکه شهرستان تایباد در نشر علوم و تقویت بنیه علمی منطقه گام های اساسی برداشته است، افزود: این شهرستان با برخورداری از ۳ دانشگاه در عرصه ملی و بین المللی نقشی فعال در این زمینه دارد.

وی گفت: بستر مساعد برای مشارکت و سرمایه گذاری شرکتهای بزرگ دولتی در پروژه های اقتصادی مزیت دار در منطقه فراهم است و لذا امیدوارم این همایش باعث حضور چشمگیر سرمایه گذاران در منطقه شود.

دکترغلامرضا اسداللهی نماینده مردم شهرستانهای مرزی استان خراسان رضوی هم دراین همایش عنوان کرد: حوزه انتخابیه شهرستانهای مرزی تایباد ، تربت جام ؛ باخرز ، صالح آباد با ۴۵۰هزارنفرجمعیت یکی ازپرجمعیت ترین حوزه های انتخابیه پس ازمشهد دراستان خراسان رضوی است.

وی افزود:علی رغم ترددتریلرهای مختلف واستفاده های متعدد ازمرز ، مرزدوغارون برای مردم شهرستانهای مرزی منفعت چندانی نداشته است ومردم درشهرستانهای مرزی متاسفانه برای تامین معیشت خود دست به خرید وفروش مواد مخدرمی زنند وبرابر آماربخش مهمی ازاعدامی های مواد مخدر کسانی هستند که برای تامین معیشت خود ، وکرایه ناچیز دست به جابجایی مواد مخدرمی زنند وتوسط مامورین دستگیری وباتوجه به قوانین به اعدام محکوم می شوند واین درحالی است که قرباینان مواد مخدر درمناطق مرزی بیشتر بلاگردان کشورهای اروپایی می باشند وحکام اروپایی به واسطه همین مبارزه که نفعش به کشورهای اروپایی می رسد علیه کشورجمهوری اسلامی قطعنامه ضد حقوق بشر صادرمی کنند.که این موضوع جای تامل دارد.

اسداللهی بااشاره به وجود استعدادهای معادن ؛ صنایع تبدیلی ؛ تورسیم ؛ حمل نقل درشهرستانهای مرزی گفت :متاسفانه به جای نگاه اقتصادی به مرز نگاه امنیتی می شود واین نگاه مشکلاتی رابرای مردم مناطق مرزی ایجاد نموده است.

نماینده مردم درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با پیگیری های صورت گرفته ۱۲کیلومتر ازمعادن شهرستان برای بهره برداری مصوب شده وسه میلیارد تومان اعتباربرای زیر ساختهای بهره برداری معادن اعتبارمصوب شده وتایباد یکی ازسه شهرستان استان خراسان که بعنوان منطقه ویژه معدن مصوب شده که انتظاراست مسوولین اجرایی استان زمینه بهره برداری واشتعال مردم دراین خصوص فراهم شود.

دیگر سخنران این مراسم دکترطاعی معاون اشتغال وزارت کاروتعاون ورفاه اجتماعی بود که خاطرنشان کرد: وجود بازار مناسب درکشورافغانستان برای فروش محصولات تولیدی دراستان وفراهم بودن زیر ساخت های درمناطق مرزی می تواند زمنیه اشتغالزایی را برای جوانان جویای کاررا فراهم نماید ، وی مستعد بودن زمینه صادرات کالا به کشورافغانستان را برای اشتغالزایی درمناطق مرزی فرصت مناسبی دانست وازمسوولین خواست زمینه های بالقوه را به بالفعل تبدیل نمایند. 

دکتر رحمانی رییس کمیسون صنایع معادن مجلس شورای اسلامی دیگر سخنران و مهمان این همایش بود که گفت، وی عنوان کرد: امروز برابر آمار بیشترین معظل بیکاری مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی است ، که باید دانشگاههای کشوردراین خصوص چاره اندیشی نمایند ، تابا ایجاد رشته های مرتبط زمینه ایجاد اشتغال رافراهم نمایند.

وی افزود:متاسفانه سه مشکل فقر؛ تورم ، بیکاری درمناطق مرزی ازاساسی ترین مشکلات موجود درکشورماست.

وی وجود بازارچه های مرزی ، توجه به صنایع تبدیلی ، فعال کردن معادن استان ، استفاده ازتوان نیروهای بومی را ازتوامندیهای مناطق مرزی دانست وگفت :رونق تولید امروز یک امر ضروری درکشوراست.

علی اصحابی معاون ساماندهی و توانمندسازی صندوق کارآفرینی امید، دیگر سخنران این همایش بود که گفت: ۸۰۰میلیارتومان تسهیلات قرض الحسنه برای ایجاد ۴۰هزارفرصت شغلی پایدار درکشورپرداخت شده ؛ که این مبلغ دراستان خراسان سال گذشته ؛ ۳۸میلیارد تومان بودکه امسال به ۴۵میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی گفت: بیشتر این بودجه امسال به مناطق روستایی برای ایجاد اشتغال وتولید اختصاص خواهد یافت.

وی تصریح کرد: امسال ۳۵درصد بودجه قرض الحسنه توسط مردم و۶۵درصد اعتبارباید توسط دولت تامین شود.

دکتر شیری معاون برنامه ریزی واموربین الملل گمرکات کشور دیگر سخنران صبح این همایش بود که گفت: درسال ۲۰۱۴رتبه تجاری فرامرزی ایران از۱۵۳به ۱۴۸ارتقا پیداکرده است.

وی گفت: فرایند تجارت خارجی درطی سال گذشته برای هرمحموله ۲۶روز طول می کشید که امسال به ۴روز تقلیل یافته است ، فرایند صادرات ۲سال قبل بیش از۷روز طول می انجامید که امسال کمتر ازیک روز معطلی دارد.

وی ادامه داد: این فرایند درسال ۱۳۹۶باید به ۲ساعت کاهش یابد ، وی حمایت ازتوسعه صادرات غیرنفتی را حمایت ازاشتغال دانست.

وی افزود: گمرک آمادگی دارد تمام برنامه های مسوولین اجرایی را براساس آمایش ظرفیت های منطقه ای حمایت نماید.

دکتر نجفی معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور کشورهم دراین همایش بعنوان سخنران گفت: استعداد یابی دردانشگاه های پیام نوربرای ایجاد رشته های تورسیم درمناطق مرزی وشرکت های دانش بنیان ، وپارک علم وفن آوری ازضروریاتی برنامه ریزی دردانشگاه می باشد که دردستورکارقراردارد.

وی گفت: ۸۵۰هزارنفردانشجودررشته های مختلف و۴هزارعضو هیات علمی ازتوامندیهای دانشگاه های پیام نوردرسطح کشوراست.

وی تصریح کرد: برگزاری همایش های ملی درموضوعات مختلف توسط دانشگاه های پیام نور و دراختبارگذاشتن نتایج پژوهشها ومقالات ازاین همایش ها برای مسوولین اجرایی کشور ، ایجاد پارک فن آوری درمناطق مرزی ازسیاست های دانشگاه های پیام نور درسطح کشوراست.

دکتر عزیزی رییس کمیسون کارواموراجتماعی مجلس شورای اسلامی آخرین سخنران این همایش عنوان کرد: تمام تلاش خود را برای حل مشکلات مردم شهرستانهای مرزی معطوف میدارم واعتقاد دارم که مناطق محرومی مانند شهرستانهای مرزی تایباد ، تربت جام ، باخرز ، صالح آباد درخراسان رضوی باید مد نظرمسئولین قرارگیرید.

وی گفت: اگر ۳۰درصد فرمایشات مقام معظم رهبری درکشورجامعه عمل پوشیده شود امروز نباید محرومیت درمناطق مرزی با این شدت باشد.

وی ادامه داد: مشکل را باید درقوای سه گانه جستجو کرد ، وهرمششکلی که برای مردم مرزنشینان وافراد جویای کاردرهرکجا کشورایجاد شود علی الخصوص درمناطق مرزی همه مسئولین با ید روز قیامت جوابگو باشند.

وی اشاره کرد: استان خراسان رضوی را استان برخوردار می نامند ومناطق محروم ومرزی این استان هم چوب برخورداری مشهد را می خورند. حاشیه نشینی نتیجه بی توجهی به مناطق محروم است

وی ازسهم پایان برخورداری مناطق محروم ازصنعت انتقاد کرد وگفت: همه باید تلاش کنند که خروجی ونتایج علمی پژوهشهای این گونه همایشها عملیاتی شود.

لازم به ذکر درنوبت بعد اظهر این همایش اعضای هیات علمی وپژوهشگرانی که ۶۲عنوان مقاله به همایش ارائه داده بودندوعناوین وموضوعات این تعداد ازمقالات مورد تایید کمیته علمی قرارگرفته بود ، درقالب گروهای تخصصی ازنتایج بدست آمده ازتحقیقات خود دفاع نمودند.

منبع:تایباد خبر

تهران - میدان بهارستان - مجلس شورای اسلامی - تلفن 02133552848-02133125970 - نمابر 02139932563
تربت جام - بلوار امام خمینی (ره) - جنب کمیته امداد امام خمینی (ره) تلفن : 052822221562
تایباد - بلوار امام حسین (ع)- طبقه فوقانی فروشگاه مرزنشینان 05294233066
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ می باشد.

Copyright © 2008-2013