Archive for: دسامبر 2014

تمام روستاهای تایباد تا پایان سال ۹۵ گازرسانی می‌شود

6117954

غلامرضا اسدالهی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تایباد اظهار کرد: روند توسعه شهرهای منطقه تایباد، تربت جام و باخرز روند بسیار خوبی است اما هنوز از وضعیت مطلوب فاصله داریم بخصوص در حوزه اشتغال جوانان که باید بیشتر تلاش شود.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد ما متکی به نفت است افزود: در سال ۹۰ بیش از ۸۰ پیمانکار در حوزه راه فقط در منطقه فعال بودند و به دلیل کمبود اعتبارات در حال حاضر به ۱۰ پیمانکار کاهش پیدا کرده است.

اسدالهی گفت: با توجه به تغییر و تحولاتی که در کشور رخ داد روند توسعه کشور روبه جلو در حال حرکت است و چهار مناقصه در حوزه‌های راه‌های منطقه تایباد، تربت جام و باخرز صورت پذیرفته است.

وی گفت: ثباتی که دولت توانسته است انجام بدهد سبب شکوفای اقتصادی در کشور شده و تورم ۴۰ درصد نیز کنترل و روند آن منفی گردیده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با توجه به اینکه دشمنان تحریم‌های ظالمانه را علیه جمهوری اسلامی انجام داده‌اند خوشبختانه توانسته‌ایم چرخه توسعه را رو به جلو به حرکت در بیاوریم.

اسدالهی گفت: ما به دنبال ایجاد صنعت در منطقه هستیم تا بتوانیم در راستای مسائل اقتصادی و اشتغال منطقه گام‌های مهمی برداریم.

دبیر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: با برنامه ریزی خوبی که در وزارت نفت در راستای گازرسانی انجام داده است تا پایان سال ۹۵ تمام روستاهای منطقه نیز گازرسانی خواهد شد و در شهرستان تایباد تنها ۱۳ روستا از نعمت گاز برخوردار نیستند.

وی افزود: نخستین پروژه ریلی کشور در دولت یازدهم پروژه اتصال راه آهن سنگ بست به دوغارون بود که  فاز اول به طول ۴۴ کیلومتر در حال انجام است.

اسدالهی بیان کرد: با توجه به افت آبهای زیر زمینی، کشاورزی دیگر جوابگوی تامین معاش زندگی مردم منطقه نیست و باید به سمت صنعتی شدن حرکت کنیم تا بتوانیم اشتغال پایداری را برای مردم منطقه ایجاد کنیم.

وی عنوان کرد: ایجاد واحدهای صنعتی در شهرهای تایباد، تربت جام و باخرز می‌تواند بازدهی بیشتری نسبت به چاه‌های کشاورزی داشته باشد و ایجاد اشتغال در منطقه شود و جلوی مهاجرت مردم را به شهرهای بزرگ بگیرد.

اسدالهی با اشاره به اینکه مرز دوغارون یک فرصت و پتانسیل خوب برای منطقه است افزود: متاسفانه تاکنون مرز دوغارون برای مردم تایباد عوایدی نداشته است و بایستی تلاش شود تا از عواید آن برای مردم منطقه هم هزینه شود.

وی افزود: از بازار ۹ میلیارد دلاری افغانستان سهم ایران ۳ میلیارد دلار است که ۸۰ درصد از معبر دوغارون صادر می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی توسعه منطقه ویژه اقتصادی دوغارون را کند توصیف کرد و افزود: ۴۵ درصد از سهام منطقه ویژه اقتصادی دوغارون مردم سهم می‌برند و مابقی برای سه تعاونی مرزنشین و خانواده شهدا اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه در شش ماهه اول سال ۸۹ درصد از فروش نفت به خزانه واریز شده است افزود: صد در صد اعتبارات استانی نسبت به شش ماه تخصیص یافته است و این نشان دهنده حرکت روبه جلوی اقتصاد کشور است و دولت در بودجه ۹۰ رقم مناسبی را برای برخورداری مناطق محروم اختصاص داده است.

اسدالهی افزود: سنگ آهن در مناطق تایباد مشهود است و منطقه‌ای پر استعداد است و ۲۰ نوع ماده معدنی در منطقه معدنی تایباد وجود دارد و بررسی اکتشاف معدن به طول ۱۲ هزار هکتار در منطقه تایباد و سنگان در حال انجام است.

وی روند مذاکرات ایران و ۱+۵ را مثبت ارزیابی کرد و افزود: در موازات مذاکرات بایستی استعدادهای خود را شکوفا کنیم و بتوانیم روند اقتصادی کشور را روبه جلو همچون گدشته ببریم.

تهران - میدان بهارستان - مجلس شورای اسلامی - تلفن 02133552848-02133125970 - نمابر 02139932563
تربت جام - بلوار امام خمینی (ره) - جنب کمیته امداد امام خمینی (ره) تلفن : 052822221562
تایباد - بلوار امام حسین (ع)- طبقه فوقانی فروشگاه مرزنشینان 05294233066
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ می باشد.

Copyright © 2008-2013