معاون نظارت مجلس گزارش اقدامات نظارتی مجلس در اجلاسیه سوم دوره دهم را قرائت کرد.

معاون نظارت مجلس گزارش اقدامات نظارتی مجلس در اجلاسیه سوم دوره دهم را قرائت کرد.
خرداد 26, 1398
44 بازدید

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، غلامرضا اسداللهی در نشست علنی امروز (یکشنبه 26 خرداد) مجلس شورای اسلامی گزارش نظارتی مجلس در اجلاسیه سوم دوره دهم نهاد قانونگذاری را قرائت کرد.  پاسخگو کردن دستگاه های اجرایی و فعال کردن کمیسیون ها در حیطه وظایف نظارتی و پیگیری آئین نامه داخلی مجلس در بعد نظارت با […]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، غلامرضا اسداللهی در نشست علنی امروز (یکشنبه 26 خرداد) مجلس شورای اسلامی گزارش نظارتی مجلس در اجلاسیه سوم دوره دهم نهاد قانونگذاری را قرائت کرد.

 پاسخگو کردن دستگاه های اجرایی و فعال کردن کمیسیون ها در حیطه وظایف نظارتی و پیگیری آئین نامه داخلی مجلس در بعد نظارت با برگزاری 10جلسه علنی و 16 جلسه غیرعلنی با حضور مسئولان در سال سوم تشدید شد.

وی افزود: در اجلاسیه سوم 2 استیضاح و 5 رأی اعتماد به وزرا، 22 فقره قانون مصوب و تعدادی سوال و تذکر در حیطه نظارتی خطاب به مسئولین اجرایی داشتیم که از میان 22 فقره قانون مصوب سه فقره توسط رئیس مجلس ابلاغ شد و پیگیری تدوین آئین نامه های اجرایی سایر قوانین به صورت مستمر انجام گردید.

وی ادامه داد: پاسخگو کردن دستگاه های اجرایی برای ارائه گزارش به مجلس و بررسی معاهده های بین المللی مصوب مجلس از ابتدا تا پایان اجلاسیه سوم از دیگر فعالیت های معاونت نظارت بود و با توجه به اینکه علیرغم تعهد ما به برخی از معاهده های بین المللی مزایای لازم برای کشور فراهم نشده گزارشات کاملی تدوین و به کمیسیون ها و دستگاه های اجرایی برای پیگیری حقوق جمهوری اسلامی ارسال شد.

اسداللهی با اشاره به توافق نامه مجلس و دادستانی تهران برای پیگیری وظایف نظارتی، گفت: طی این توافق نامه مقرر شد گزارشات نظارتی مجلس به صورت خارج از نوبت در قوه قضائیه بررسی شود، همچنین براساس تبصره 2 ماده 38 آئین نامه داخلی مجلس طی جلساتی با رئیس مجلس و رؤسای کمیسیون ها و تطبیق حوزه عملکرد کمیسیون های تخصصی با قانون و جلسات کارشناسی برای ارزیابی این عملکردها آئین نامه ای به منظور افزایش اقتدار و انسجام مجلس و اثربخشی اقدامات کمیسیون ها و همچنین اثربخشی شدن سوال و استیضاح و پاسخگو کردن دولت در قبال مطالبات قانونی نمایندگان در قالب مواد الحاقی به آئین نامه داخلی اضافه شد.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر 133 نماینده منتخب مجلس در 73 مجمع و شورای ملی و 279 نماینده در 186 هیات و مجمع استانی عضویت دارند، تصریح کرد: گزارشات این نمایندگان از عملکرد و نحوه برگزاری این مجامع ملی و استانی جمع آوری و بررسی شد که متاسفانه شاهد عدم برگزاری برخی از شوراهای ملی در زمان های مقرر قانونی بودیم که با پیگیری ها، تعدادی از جلسات به طور منظم از سر گرفته شد اما برخی نیز هنوز با توجه به ضعف عملکرد دولت شکل منظم به خود نگرفته است.

اسداللهی در پایان تصریح کرد: با توجه به تاکیدات ریاست محترم مجلس در سال رونق تولید، قوانین مرتبط با این بخش در چارچوب قانون بودجه و سایر قوانین حمایتی استخراج شد و عملکرد دستگاه ها نسبت به این قوانین و تخلفات احتمالی مورد بررسی قرار گرفت و گزارشاتی برای دیوان محاسبات و سایر نهادهای نظارتی ارسال شد.

 

برچسب‌ها:, ,